צדק מאחה (גישור פלילי)

צדק מאחה - גישור פלילי

צדק מאחה – הדרך האנושית גם לנפגע וגם לפוגע

צדק מאחה הינה גישה סובלנית לטיפול במבצעי עבירות פליליות. בעוד הגישה החברתית המקובלת היא בדרך ההענשה, מטרת צדק מאחה היא להביא את הצד הפוגע ללקיחת אחריות והתמודדות עם המעשה, תוך שאיפה לגשר בין הפוגע לנפגע.גישור הנקרא "צדק מאחה" מתייחס לאיחוי מערכות יחסים בין אנשים שנפגעו עקב ביצוע מעשה פלילי או פגיעה ע"י אדם אחר, או הקהילה הקרובה. הפגיעה יכולה להיות רגשית או פיזית. בגישה של "צדק מאחה" מתייחס המגשר לשני הצדדים – הפוגע והנפגע, מתוך מטרה ואמונה לתקן ולא להוסיף פגיעה נוספת לצדדים.

הלכה למעשה של העקרונות

"מרכז גישור דיאלוג" מציע תהליך של גישור פלילי "צדק מאחה" בעיקר בתחום הפלילים, מתוך כוונה ליצור תהליך של שיקום האדם הפוגע ופיצוי האדם שנפגע, תוך שיח משולש ומעורבות כלל הגורמים הקשורים לעניין, כולל פרקליטות, סנגוריה, קצין מבחן וכדומה.


בדר"כ כאשר אנו שומעים על פשע כזה או אחר שהתרחש, אנו מיד מניחים כי על האדם הפוגע – להיענש עפ"י חומרת הדין – בתשלום קנס או מאסר ובמרבית המקרים אכן כך הדבר, אך כיום, יותר ויותר אנשים פונים לתהליך "צדק מאחה" בהנחיית מגשר מקצועי, כך שגם הפוגע יכיר, יודה וייקח אחריות על מעשיו ובסופו, יפצה את הנפגע. כאשר מתכנסים הצדדים ל"צדק מאחה", אנו מעלים אל השולחן את כל הגורמים אשר הביאו את האדם הפוגע לבצע את המעשים אשר עשה ומולו, את האדם הנפגע המתאר בלשונו מהי רמת הפגיעה הפיזית והנפשית אשר חווה ומהן השלכותיה היומיומיות. מתוך מטרה לתקן ולשפר, אנו מבקשים מהפוגע לבדוק עם עצמו מה עליו לעשות על מנת שלא לחזור להתנהגות פוגענית בעתיד, תוך שיתוף הנפגע, הקהילה הקרובה וגורמים נוספים הקשורים לעניין. השיתוף הוא זה הגורם לאיחוי בסופו של דבר, השיח בסביבה בטוחה ומאפשרת הוא זה שנותן לאדם הפוגע את הכוח והרצון שלא לחזור על המעשים שוב בעתיד.

 

מה חשוב לדעת על צדק מאחה?

צדק מאחה, אינו מפנה אצבע מאשימה. זהו מפגש בין אנשים המשוחחים ביניהם, משתפים את אשר על ליבם ואת רגשותיהם אודות המקרה שקרה. בצדק מאחה מתמודדים שני הצדדים עם המקרה על השלכותיו, כאשר הצד הפוגע לוקח אחריות על מעשיו ומחויבות לתיקון, לעומתו – הצד שנפגע מצליח לסגור מעגל אל מול הפוגע, תוך הבעת קולו, שאילת שאלות ובסופו של דבר – להתקדם הלאה בחיים.

יתרונות התהליך

מפתח יחסי כבוד הדדי, תוך העלאת הדימוי העצמי של המשתתפים בתהליך.
 • מעלה מודעות סביבתית.
 • מעודד לקיחת אחריות על מעשים פוגעניים.
 • מפחית תוקפנות ויחסים אלימים.
 • מעודד חיי קהילה בטוחים ואכפתיים יותר.
 • יוצר סביבה בטוחה יותר, אכפתית יותר ויעילה יותר.

גישור בפלילים

נקודות נבחרות מתוך הרצאה של עו"ד רות שטרית מלשכת המגשרים בישראל –

 1. 10% מהעבירות מטופלות על ידי הפרקליטות – אלה הן העבירות החמורית. השאר על ידי התביעה המשטרתית.
 2. יש ראיות אבל העבירה זניחה אטין הצדקה להעמיד לדין.
 3. יש הסדר מותנה אכיפה מנהלית שהיא דרך חלופית להעמדה לדין. הליך קצר – בעיקר לחסרי עבר פלילי. התנאי אין עבר פלילי. אין חקירות. ואין משפטים אחרים. יש ראיות מספיקות לאישום בעבירה.
 4. האינטרס הציבורי, לדעת התובע , אינו מחייב הגשת כתב אישום והחשוד מודה בעבירה שעונשה הוא עד שלוש שנים מאסר.
 5. תנאי הסדר מותנה – פיצוי של עד 29 אלף ₪ , התחייבות להימנע מעבירה, הפקדת כלי הירי, הפקדת רישיון נהיגה, הרחקה מאדם או מקום, הסכמה לתכנית שיקום וטיפול . במקרים מסויימים ילכו להליך גישור.
 6. איסור צריכת זנות מ – 2019 עבירה מינהלית
 7. אכיפה עעל קטינים – מפנים להליך גישור – מו"מ בין הצדדים בפקוח בית המשפט.
 8. שופט מגשר הוא אינו שופט בהליך ההוכחות . הסעיפים על דיונים מקדמיים מהווים כיסוי לגישור הפלילי.
 9. הזכירה את נוהל נשיאת בית המשפט העליון.
 10. ישנה אפשרות לדיון מקדמי של בבית המשפט על מנת לצמצם מחלוקות. המטרה להגיע להסדר טיעון . השיח הוא חופשי הנאשם חייב להיות נוכח הפרוטוקול חסוי
 11. קורבן העבירה הוא מחוץ למשחק.
 12. נכון להיום אין מגשרים פליליים חיצוניים למעט במקרים של הסדר מותנה
 13. החל מ- 2016 הרחיבו עבירות שאפשר להגיע להסדר מותנה . כל עבירות העוון, עבירות תנועה משתמשי קנביס.
 זקוקים לייעוץ והכוונה? למענה מהיר- נא מלאו פרטים ונחזור אליכם בהקדם